O taylı, bu taylı vahid bir canam,
Baxır ögey kimi ağbirçək anam –
Öz ana dilini bilməyənlərə
Məlumdur ki,  hər bir millətin maddi və mənəvi irsini qoruyan və inkişaf etdirən ən mühüm və ən güclü vasitə dildir. Hər bir vətəndaş doğma ana dilini gözəl bilməli, onu qorumalı və inkişaf etdirməlidir. Bu, qarşımızda duran müqəddəs bir borcdur. İnsanın daxili dünyasının zənginləşməsində, dünyagörüşünün genişlənməsində, təhsil almasında, milli mental dəyərlərə sahib olmasında, öz ətrafı ilə, soydaşları ilə ünsiyyətə girməsində ana dilinin rolu əvəzedilməzdir.
Ana dili mənsub olduğu millətin özünəməxsusluğunu qoruyur, dövlətin simvoluna şevrilir. Eyni zamanda başqa xalqlarla ünsiyyət qurmaq, öz mədəni irsini dünyada tanıtmaq, onların mədəni irsini öyrənmək istiqamətində ana dilinin praktik əhəmiyyətinin rolu əvəzsizdir.
Milli dilin dövlət dili statusu qazanması dövlətin tarixində olduqca mühüm bir hadisə, hətta qızıl səhifə adlandırılır və dövlətin dövlət kimi, millətin millət kimi təsdiqi deməkdir. Bir dilin dövlət dili statusu qazanması həmin millətin öz taleyinə sahib olmasının, dövlət quruculuğunun, öz dövlətini və öz dilini mühafizə etmək əzminin, eyni zamanda dilinin zənginliyinin isbatıdır. Bütün bunları nəzərə alaraq deyə bilərik ki, dilin dövlət dili statusu qazanması xalq üçün qürurverici, tarixi bir hadisədir. Bu sadaladığımız mərhələləri Azərbaycan xalqı və Azərbaycan dili (türkcəsi) tarixən yaşamışdır.
İlk dəfə Şah İsmayıl Xətainin zamanında dilimiz “ordu və saray lisanı” statusunu qazanmış, bu dildə ünsiyyət aparılmaqla yanaşı, poeziya nümunələri Azərbaycan dilində yaradılmış, dövlətlərarası məktublaşmalarda dilimizdən istifadə edilmişdir. Hətta Xətainin xoşuna gəlmək istəyən bir çox şairlər əsərlərini Azərbaycan dilində yazmağa başlamış, dövrün siyasətçiləri Azərbaycan dilində danışmışlar.
Sonra ADR (1918-1920) dövründə dilimiz dövlət dili statusu qazanmış, təhsil müəssisələrində ana dili tədris edilmiş, dərsliklər yaradılmışdır. Daha sonra, əsasən, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Hakimiyyətdə olduğu illərdə dilimizin inkişafına xüsusi diqqət və qayğı göstərilmiş, dilimizin inkişafı ilə əlaqədar düşünülmüş dil siyasəti həyata keçirilmişdir. “Mən fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam”,-deyən Ulu Öndər dilimizin saflığını qorumaq, inkişaf etdirmək məqsədilə zaman-zaman sərəncamlar imzalamışdır. Həmin uğurlu siyasətin nəticəsində Ana dilimiz bu günə qədər Qafqazda və Yaxın Şərqdə işlənərək, ulusal bir dil səviyyəsinə çatmışdır.
Sürgün illərində Azərbaycanın Qusar rayonunda yaşayan Y.Lermantov dostu Rayevskiyə yazdığı məktubda belə bir bir fikir söyləmişdir:
Avropada fransız dilini bilmək nə qədər vacibdirsə, Qafqazda, ümumən Asiyada Azərbaycan dilini bilmək də bir o qədər əhəmiyyətlidir”.
Tiflisdə sürgün həyatı yaşayan dekabrist-inqilabçı Aleksandr Bestujev-Marlinskinin Azərbaycan dili haqqında dostuna yazdığı məktubda belə bir cümlə vardır: “Fransız dilini bilərək bütün Avropanı gəzib dolaşmaq mümkün olduğu kimi, Azərbaycan dilini bilməklə bütün Qafqazı gəzmək olar”. Bundan başqa, Qafqazın insanlarını, təbiətini, sərvətlərini yüksək qiymətləndirən şair: Qafqaza dinclik verin və yer üzünün cənnətini Fərat sahillərində axtarmayın: O, buradadır!”- deyə insanlara müraciət etmişdir.
Dilimizin dəyəri hər zaman tanınmış şəxsiyyətlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir.
2002-ci il 30 sentyabrda “Azərbaycan Respublikasında dövlət dili haqqında” Qanunun qəbul edilməsi Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi işlədilməsi, onun tətbiqi, qorunması və inkişaf etdirilməsi, dünya azərbaycanlılarının Azərbaycan dili ilə bağlı milli mədəni özünümüdafiə ehtiyaclarının ödənilməsi istiqamətində mühüm əhəmiyyətli addım olmuşdur. Bu sənəd ümummilli lider Heydər Əliyevin xalqımıza və onun dilinə tükənməz məhəbbətinin, qayğısının parlaq nümunələrindən biridir.
Hazırda bu ənənələri Prezident İlham Əliyev uğurla davam etdirməkdədir. Dövlətimizin başçısının “Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında” 2004-cü il 12 yanvar tarixli Sərəncamı və bu istiqamətdə görülən digər işlər dilimizin inkişafına böyük qayğının təzahürüdür.
Azərbaycan dili türk dilləri ailəsinin oğuz qrupuna daxil olan qədim və zəngin bir dildir. Təşəkkülü miladdan əvvəlki dövrlərə gedib çıxan bu dilin ifadə zənginliyi, axıcılığı və sadəliyi, səlist ahəngi onu dünyada ən şirin dillərdən biri kimi tanıtmış və şöhrətləndirmişdir. Azərbaycan dili kamil qrammatik quruluşa, zəngin söz fonduna, geniş ifadə imkanlarına, mükəmməl əlifbaya, yüksək səviyyəli yazı normalarına malik bir dildir. Bizim ana dilimiz doğma respublikamızın dövlət dilidir, poeziya dilidir, şirin layla dilidir, ecazkar mahnı dilidir, dosta məhəbbət, düşmənə nifrət dilidir.
Ölkəmiz müstəqillik əldə etdikdən sonra Azərbaycan dilinin hərtərəfli inkişafı, zənginləşməsi, onun diplomatik aləmə yol açması dövlət siyasətinin əsas prioritet istiqamətlərindən birinə çevrildi. Ümummilli lider Heydər Əliyevin 2001-ci il tarixli    Fərmanına əsasən, hər il avqust ayının 1-i ölkəmizdə “və Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili” kimi qeyd olunur. Bu ənənələri ulu öndər Heydər Əliyevin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev uğurla davam etdirməkdədir.
Cənab Prezident İlham Əliyev Prezident seçildikdən sonra andiçmə mərasimində çıxışında demişdir: Biz, sadəcə, Türkiyə demirik, Türk dövlətləri deyəcəyik. Bu bizim ailəmizdir, başqa ailəmiz yoxdur. Bizim ailəmiz türk dünyasıdır.
Burdan çıxış edərək bəzi cəhətləri diqqətinizə çatdırmaq istəyirəm ki, Azərbaycanda  və bütün türk dünyasında dünyada ilk əlifbalardan biri və ya elə birincisi Göytürk əlifbası olmuşdur.
Bu gün Azərbaycan dili ən yüksək səviyyədə siyasi, iqtisadi və mədəni tribunalardan eşidilir. Bu gün Azərbaycan dili siyasi müzakirələr, mədəni yığıncaqlar, elmi simpoziumlar dilidir. Fəxr edə bilərik ki, son dövrlərin ən böyük dövlətlərarası razılaşmaları bu dildə aparılmış, əsrin müqavilələri bu dildə yazılmışdır. İndi bu dildə ən çətin və mürəkkəb fikirləri ifadə etmək, ən yüksək elmi əsərləri başqa dillərdən tərcümə etmək mümkündür.
Millətin dilinin dövlət dili statusuna yüksəlməsi tarixi hadisə, milli dövlətçilik tarixinin qızıl səhifəsidir. Bu məqam millətin millət olaraq təsdiqidir. Çünki dilin dövlət dili statusuna yüksəlməsi millətin öz taleyinə sahibliyinin, dövlət qurmaq və qorumaq qüdrətinin, eyni zamanda, dilinin zənginliyinin sübutudur. Bu mənada dilin dövlət dili statusu qazanması, həqiqətən, qürur gətirən tarixi hadisədir. Azərbaycan dili bu tarixi hadisəni yaşamışdır. Hər bir azərbaycanlının müqəddəs və mənəvi borcu ana dilimizi qorumaq, inkişaf etdirmək, gələcək nəsillərə ötürməkdir. Ana dili bizim həyatımız, inamımız və qeyrətimizdir, dünənimizdən sabahımıza salınan mənəvi körpüdür. Biz çalışmalıyıq ki, dilimizin saflığını və gözəlliyini qoruyaq.
Şah Xətai demişdir:Ey türk oğulları, vətənin bir ovuc torpağını dünyanın var-dövlətinə, dilimizin bir sözünü ləl-cavahirata dəyişməyin”. Necə ki, Nəsimi edam edildi, amma dilindən, əqidəsindən dönmədi, Necə ki Babək edam edildi, əqidəsindən dönmədi, 44 günlük Vətən savaşında gənclərimiz şəhid oldular, əqidələrindən dövmədilər. Vətəni yaşatdılar. Bizim də borcumuz Vətəni yaşatmaq, dilimizi qorumaq və yaşatmaqdır. Çox dil öyrənmək zamanın tələbidir. Ancaq, ilk növbədə, ana dilimiz dayanmalıdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasətini, xüsusilə də dil siyasətini uğurla davam etdirir. AMEA-nın 80 illik yubileyində Prezidentin çıxışında dğvlətin ən mühüm məsələləri ilə yanaşı, strateji məsələ olan dil məsələləri, əsasən, milli kimlik, dövlət dili siyasəti və Azərbaycan dilinin qorunması, alınma sözlərdən istifadə və s. məsələlər vurğulanmışdır. Bunlar aşağıdakılardan ibarət olmuşdur: 1. Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi rolunun artırılması. Prezident bildirmişdir ki, Azərbaycan dili milli kimliyimizin əsas sütunlarından biridir və dövlət dili kimi onun qorunması və inkişafı prioritetdir.2. Dilin saflığının qorunması. Xarici sözlərin həddindən artıq istifadəsi, xüsusilə KİV və ictimai məkanda dil normalarının pozulması tənqid olunub. Prezident qeyd etmişdir ki, əgər dilimizdə hər hansı anlayışı ifadə etmək üçün söz lazımdırsa, onu öz dilimizin dialekt və şivələrində axtarmalıyıq. Əgər olmasa, qohum türk dillərinə müraciət etməliyik. Türk dillərindən söz götürməliyik. Mümkün olmasa, digər dillərə müraciət etmək olar. 3. Elmi terminologiya məsələsi. AMEA-nın qarşısında duran vəzifələrdən biri elmi terminlərin Azərbaycan dilində sistemli şəkildə hazırlanması və vahid terminoloji bazanın formalaşdırılması kimi göstərilmişdir. Dar ixtisas sözləri olan terminlərdə də milli dil elementlərinə üstünlük verilməsi tövsiyə edilmişdir. 4. Qloballaşma və milli dəyərlər. Qloballaşma şəraitində milli-mənəvi dəyərlərin, o cümlədən dilin qorunmasının strateji əhəmiyyət daşıdığı qeyd edilib. 5. Təhsil və dil siyasəti. Eyni zamanda, təhsil sistemində Azərbaycan dilinin düzgün tədrisi və gənc nəslin ana dilinə bağlılığının gücləndirilməsi xüsusi vurğulanıb.
Ana dilimizi qorumaq və inkişaf etdirmək hər bir azərbaycanlının müqəddəs borcudur. Eyni zamanda dili qoruyub inkişaf etdirmək dövlətin dil siyasətidir.